NĚCO Z HISTORIE ...

10. října 2007 v 21:20 | Dagmar Kneiflová, Pravda 13. června 1972 |  Články

Tento novinový článek z roku 1972 nás vrátí do historie chovu špiců u nás …
OKOUZLUJÍCÍ SNĚHOBÍLÁ DROBOTINA
Málokdo by hledal ve světem zapomenuté machařovské hájovně v tachovském okresem naši nejúspěšnější chovatelku velkých bílých německých špiců. 36letá Ludmila Pavlíková se věnuje psům již dvacet šest let. Původně se zabývala výcvikem a později též chovem německých ovčáků. Potom se náhodně dozvěděla, že začíná regenerace chovu špiců. Tito malí psíci mají před ostatními plemeny mnoho předností. Není to jen pěkný vzhled, lákající stovky milovníků psů, ale především ušlechtilá a přítulná povaha, stále dobrá nálada, vysoký temperament a bezmezná oddanost, kterou dávají při každé příležitosti najevo. Vynikající vlastností špiců je ostražitost, proto jsou i výbornými hlídači. Není bez zajímavosti, že německý špic je právě tak dobře cvičitelný jako služební plemena.
Regenerace tohoto chovu probíhá v naší republice již jedenáct let. Přesto se ještě bohužel až příliš často vyskytují u špiců vážné vady - chybějící zuby a předkus. Určitě jen díky tomu, že si Ludmila Pavlíková se souhlasem poradkyně chovu sama vybírá krycí psy pro své feny, neobjevují se uvedené nedostatky v její chovné linii. Úspěšná chovatelka se zúčastňuje téměř všech výstav u nás i v zahraničí - buď jako vystavující nebo pouze jako pozorovatel. V současné době jezdí na naše výstavy jako adeptka na rozhodčí pro exteriér špiců.
K jejím největším chovatelským úspěchům patří vítězství psa Emíra z Tichého háje, který pochází z její chovatelské stanice a je ohodnocen známkou výbornou. Tento pes dosáhl zatím u špiců nejvíce ceněné výšky 47 cm; několikrát získal titul Vítěz třídy, stal se vítězem Berlína 71 ve třídě mladých a vítězem plemene Ostrava 71.
Zájem o uvedené plemeno je mezi zkušenými kynology i úplnými laiky značný. O tom svědčí řada záznamů na štěňata. S průměrnou roční čekací lhůtou může úspěšná chovatelka uspokojit jen nepatrnou část zájemců. Její starost o osud štěňátek však prodejem nekončí. Zůstává v neustálém styku s novými majiteli psa a podle potřeby ochotně poradí a pomůže.
Ludmila Pavlíková se právě vrátila z oblastní výstavy všech plemen v Táboře, kde vystavovatele i návštěvníky upoutalo motto v úvodu výstavního katalogu, jehož autorkou je F.B. Nováková:
"Já, pes tvůj, vstupem svým jsem tě zcela naplnil. Já čas tvůj jsem dle svého rozvlnil. Ty máš se mnou trpělivost, ty usměrňuješ moji živost. Ty mne dle svého formuješ o své žití s mým láskou spojuješ. A byť celý svět proti mně sočil, že jsem se do srdce tvého vtlačil, vím, že ty si mne nikdy nikým nedáš vzít, a že ty a já budem stále v lásce spolu žít.
(Dagmar Kneiflová, Pravda 13. června 1972)
  • BOY z Tichého háje, nar. 11. 7. 1973, získal jako první německý malý černý špic z našich odchovů v ČSSR titul Interchampion. Boy získal tituly CACIB na mezinárodních výstavách v Poznani, Brně, a 2x v Budapešti.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama